У Києві відбулася конференція, присвячена важливій темі «Розширена відповідальність виробника: Паковання». На заході були присутні представники бізнесу, державних органів та громадськості, які обговорювали перспективи впровадження системи розширеної відповідальності виробників (РВВ) в Україні, – повідомляє “Київський регіон” з посиланням на асоціацію “Рекопак”.
Під час конференції кожен зі спікерів поділився своїми поглядами та досвідом у впровадженні РВВ:
Мария Кръстева – провідний європейський експерт з тематичного напрямку управління відходами європейських проєктів в Україні підкреслила, що Україна обрала шлях конкурентної системи РВВ, а не монополії. Для успіху цієї моделі країна повинна створити умови для чесної конкуренції між різними організаціями, які займаються управлінням відходами.
На відповідальність споживачів у системі управління відходами звернув увагу Армен Полатьян, генеральний директор ПП “Обухівміськвторресурси”: «Споживач, що користується послугою з управління відходами, теж має нести відповідальність за поводження з відходами, які він утворює. Він має бути вмотивованим через різні інструменти, і одним з таким мають бути штрафи за не правильне поводження. Для цього необхідні законодавчі зміни, на які ми так довго чекаємо».
Більше про виступ Армена Полатьяна у нашому відео:
Костянтин Мостика – керівник розвитку постачальників із забезпечення якості «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» наголосив на проблемі нерівних умов для бізнесу в Україні. Він зазначив, що компанії, які дотримуються законодавства, стикаються з великим навантаженням, тоді як “тіньовий” бізнес уникає відповідальності. Як приклад він навів ситуацію із законом про заборону пластикових пакетиків, коли відповідальні компанії його дотримуються, а інші продовжують виробляти й продавати заборонену продукцію.
Юрій Вахель представник ТМ «Трускавецька» акцентував увагу на тому, що проблема збору відходів паковання потребує законодавчого врегулювання. Тільки коли цей процес стане економічно вигідним, система почне працювати ефективно.
Максим Ляшкевич – директор КП «Київкомунсервіс» поділився досвідом підприємства в Києві, яке реалізує проект з роздільного збору відходів. На жаль, цей процес є збитковим, і компанія шукає додаткові джерела фінансування. На його думку, впровадження РВВ могло б суттєво покращити систему збору та транспортування відходів.
Вікторія Куликова – керівник департаменту комітетів Європейської Бізнес Асоціації звернула увагу на важливість діалогу між бізнесом і державними органами. Вона підкреслила, що для успішного впровадження законодавства щодо відходів паковання необхідно, щоб бізнес розумів, на якому етапі знаходиться розробка нормативних актів, яким є статус їхніх пропозицій і які часові рамки прийняття нових регулювань. Ефективна комунікація з владою — ключ до швидкого і якісного впровадження нових законодавчих норм.
Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) висловили підтримку якнайшвидшому прийняттю якісного законодавства в сфері управління відходами. Водночас, ЄБА закликає до введення перехідних періодів та помірних цільових показників на перших етапах збору й переробки відходів, щоб система мала можливість стабільно запрацювати.
Олег Бондаренко – народний депутат, голова Комітету екологічної політики, коментуючи проект закону «Про паковання та відходи паковання», зазначив, що хотів би його прийняття в першому читанні до кінця 2024 року, а друге читання можливе вже в першому кварталі 2025 року.
Під час конференції представники бізнесу висловили готовність до впровадження системи РВВ, проте для її успішного старту необхідно прийняти відповідну законодавчу базу. Учасники заходу погодилися, що система РВВ є необхідним кроком для України, але для її ефективного функціонування потрібна активна підтримка з боку держави на законодавчому рівні та в контролі за виконанням правил. Конкуренція і рівні умови для всіх учасників ринку є ключовими для створення прозорої та дієвої системи управління відходами паковання.
Система РВВ покликана захистити економіку від недобросовісної конкуренції, а її противники фактично підтримують “сірий” ринок. Учасники конференції підкреслили, що, хоча законодавча база ще не є досконалою, важливо зробити перші кроки в реформі, на яких згодом можна буде будувати вдосконалення процесу. Всі сторони — бізнес, держава та споживачі — мають об’єднати зусилля для досягнення спільної мети: збереження екології та відповідального управління відходами.
При підготовці матеріалу буди використані матеріали зі сторінки “Рекопак”.